Araştırma Haber

Türkiye’de ve Dünyada Dijital Reklam Yönelimi Artıyor

RTB House, sosyal medya ve klasik web sitelerinde yer alan reklamları 40 ülkede inceleyerek yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Sosyal medyadaki inanılmaz trafik, kullanıcı yoğunluğu ve yüksek reklamlar tıklama oranları (CTR) önemli bir avantaj oluştururken, klasik web sitelerindeki reklamlara tıkladıktan sonra işlem gerçekleştirenlerin (CR) oranı daha yüksek. Firmalar için pazarlamada ikisini bir arada kullanmak ise daha iyi sonuç veriyor.

Sosyal Medya Tık Alıyor

Yapılan analizlere göre, sayfa görüntüleme başına reklama tıklayan kullanıcı oranı (CTR) sosyal medyada klasik web sitelerden %90 daha fazla. Sosyal medyada ortalama CTR %1,52 iken, bu oran klasik web sitelerinde %0,80’de kalıyor.
Türkiye, reklama tıklamada sosyal medyadaki farkın en yüksek olduğu ülkelerin başında geliyor. Türkiye’de sosyal medyadaki reklamlar, klasik web sitelerine kıyasla %110 daha fazla tıklanıyor. Buna rağmen, reklama tıkladıktan sonra gittiği sitede aksiyon alan kullanıcıların oranı (CR) sosyal medyadan gelenlere kıyasla klasik web sitelerinde %42 daha fazla. Türkiye’de ise bu fark yine daha büyük, %88’e kadar çıkıyor.

Beraber Kullanım Avantaj Sağlıyor

Aynı anda hem sosyal medya hem de klasik web reklamı kullanımı, tek başına kullanımlara göre daha iyi sonuç veriyor. Tek bir reklam kampanyası dahilinde iki kanalın bir arada kullanılması, hem görünürlüğü hem de geri dönüşü artırıyor.

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Daha da Önem Kazanacak

Markalar, ürünler ve hizmetler hakkında sosyal medyada incelemeler, yorumlar görmek kullanıcıların satın alma davranışlarına etki ediyor. Bu nedenle sosyal medya satın alma sürecinin önemli bir parçası diyebiliriz. Zenith Optimedia’nın öngörülerine göre, 2019 yılına gelindiğinde dünya çapındaki tüm online reklam harcamalarının yüzde 20’i sosyal medyaya ayrılarak 50 milyar dolara ulaşmış olacak.

Türkiye’de 2016 yılında dijital reklam yatırımları, geçen yıla göre %13,7 artarak 1,9 milyar liraya ulaştı. Dünya çapında ise eMarketer’ın verileri ve tahminlerine göre, 2017 yılında dijital reklam harcamaları 223 milyar dolara ulaşarak toplam reklam harcamalarının %38’ini oluşturuyor olacak ve dijital pazarlama daha da büyümeye devam edecek.

Kaynak: SosyalMedyaPort

İlgili Haberler: Dünyada İnternet Trafiğinin Yarısından Fazlasını Mobil Cihazlar Oluşturuyor

Yorum yazın