Araştırma Haber

Tüketici Güven Endeksi Haziran Ayında Düşüşte

Tüketici Güven Endeksi 70’e İndi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yürütülen tüketici eğilim anketinden elde edilen verilerle hesaplanan tüketici güven endeksi, Haziran ayında bir önceki aya göre %3,8 oranında azaldı. Mayıs ayında 72,8 olan endeks değeri Haziran ayında 70 olarak ölçüldü.

Tüketici Güven Endeksi, Haziran 2017

Hanenin Maddi Durum Beklentisi Endeksi 90

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre %2,2 oranında düşerek Haziran ayında 90 oldu. Verilere göre gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olanların azalmasından dolayı bu düşüş gerçekleşti.

Genel Ekonomik Durum Beklentisi Endeksi 97,3 Oldu

Mayıs ayında 100,6 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi, Haziran ayında %3,3 oranında bir düşüşle 97,3 olarak ölçüldü. Verilere göre bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olması beklentisinde olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.

İşsiz Sayısı Beklentisi Endeksi 70,7

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre %6,1 azaldı. Mayıs ayında 75,3 olan endeks Haziran ayında 70,7 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.
Bu endeksin düşük olması, insanların işsiz sayısında artış beklediği anlamına geliyor.

Tasarruf Etme İhtimali Endeksi 22,1’e Düştü

Mayıs ayında 23,3 olan tasarruf etme ihtimali endeksi %5,5 oranında azalarak Haziran ayında 22,1 olarak gerçekleşti. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin azaldığını gösteriyor.

Tüketici güven endeksi, alt endeksleri ve değişim oranları, Haziran 2017

 

Kaynak TÜİK

Yorum yazın