Haber Kadın Yaşam ve Kültür

Kırılan Kalp İyileşmeyebilir

İngiliz ve İskoçyalı bilim insanları, aşırı mutluluk ya da duygusal stresin kalıcı kalp hasarlarına yol açabileceğini açıkladı.

Times’ın yaptığı habere göre duygusal stres ya da aşırı mutluluk kalp yetmezliğinin tetikleyicilerinden olabiliyor. “Kırık Kalp Sendromu” adı verilen bu durumda hasta kalbiyle ilgili sorunlar yaşayabiliyor.

Bu durumun geçmişte kısa süreli olduğu sanılıyordu ancak İngiliz Kalp Vakfı’nın desteğiyle Aberdeen Üniversitesi’nde (İskoçya) yapılan araştırmaya göre, çok sevilen bir kişiden ayrılmak gibi durumlar, kişinin kalp kaslarında kalıcı hasara yol açabiliyor.

52 hastanın 4 ay boyunca takip edildiği araştırmayı yürüten Dr. Dana Dawson “Bu hastaların hiçbir tıbbi müdahaleye gerek olmaksızın iyileşebileceğini düşünüyorduk. Ancak araştırmayla beraber gördük ki hastalığın kalpte çok daha kalıcı etkileri var” dedi.

Araştırmada hastaların kalp kaslarında yaralar oluştuğu ve kasların kan pompalama görevini sağlıklı bir şekilde yerine getiremediği görüldü.

Duygusal stresin yanında aşırı mutluluk da hastalığı tetikleyebiliyor.

Yüzde 90’ı kadın

Sadece İngiltere’de yılda yaklaşık 3 bin kişinin bu sendroma yakalandığı tahmin ediliyor. Bunların yüzde 90’ını kadınlar oluşturuyor.

Hastalığın belirtileri büyük ölçüde kalp kriziyle benzer. Hastalar nefes darlığı, göğüs ağrısı ve bayılma gibi şikayetlerle doktorlara başvuruyor.

Kaynak: Times

Piyasahabercisi

Yorum yazın