Haber

Kara Deliğe Dönüşen Dev Yıldızların Gizemi Çözülüyor

Geçtiğimiz haftalarda tarihte ilk kez astronomlar ölen bir yıldızın kara delik oluşturmasını gözlemleme şansına ulaştılar.

Güneş’ten 25 kat daha büyük olan yıldızın patlayarak çok parlak bir süpernovaya dönüşmesi beklenirken, çöktü ve gerisinde bir kara delik bıraktı.  Bu beklenmedik durum bilim insanlarında kafa karışıklığına neden oluyor.

“Genel görüş, bir yıldızın ancak süpernova olduktan sonra kara delik oluşturabileceğidir. Eğer yıldız süpernova olamıyor ancak halen kara delik oluşturabiliyorsa, bu durumu araştırarak dev yıldızlarda neden süpernova görmediğimizi açıklayabiliriz.”diyor Ohio State Üniversitesi’nden Prof. Christopher Kochanek.

“Bu gibi dev çöküşler, yıldızların en büyüklerinde neden bazen süpernova görülmediğini açıklayabilir.” şeklinde bu sırrın ileride çözülebileceği yönündeki görüşlerini açıklıyor.

Prof. Kochanek’in astronomlardan oluşan ekibi diğer galaksilerdeki süpernovaların nasıl çöktüğünü araştırıyor.

Havai Fişek Galaksisi’nde Araştırmalar Sürüyor

NGC 4946 adlı 22 milyon ışık yılı uzaklıktaki galaksinin takma ismi Havai Fişek Galaksisi, çünkü burada sık sık süpernova patlaması oluşuyor. N6946-BH1 adlı bir yıldızın 2009’dan itibaren zayıfladığı gözlendi. 2015’te sönerek yok oldu.

Astronomlar Hubble Uzay Teleskopu’nu yıldızın konumuna doğru çevirerek yıldızın hala orada olduğuna dair zayıf da olsa işaretler aradılar.

Ancak hiçbir testten yıldızın orada olduğunu gösteren bir sonuç çıkmadı. Araştırmacılar yıldızın kara deliğe dönüşmüş olduğu sonucuna vardılar.

Hatalı Süpernovaların Sırrı

Araştırmacılar bu 7 yıllık araştırmada yalnızca N6946-BH1 ‘in çöktüğünü bildiriyor. Bu süreçte gözlenen 6 normal süpernova ise, dev yıldızların %10 ila %30 arasında hatalı süpernova oluşturabileceğini gösteriyor.

Araştırmacı Krzystof Stanek’e göre bu keşfin en ilgi çekici kısmı, büyük kara deliklerin kökenlerine dair elde edilecek ipuçları.

Görünüşe göre bilim insanlarının bu gizemli durumu açıklığa kavuşturmak için hala zamana ihtiyaçları var.

 Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2017/05/170525141532.htm

1 Yorum

  • Benim çok merak ettiğim bir konu bu kara delikler. Bakalım çözülsün gizem öğreniriz artık…

Yorum yazın