Araştırma Haber

İnternetten Kartlı Ödemeler Rekor Kırdı

Kartlı Ödemeler Artıyor

BKM (Bankalararası Kart Merkezi)’nin yaptığı açıklamaya göre, 2017 Mayıs ayında banka ve kredi kartlarıyla toplam 57,8 milyar liralık ödeme yapıldı. Bu tutar bir sene önceki, Mayıs 2016’daki 50,9 milyar liralık kartlı ödemelere göre % 14’lük artışa işaret ediyor.

Önceki yılın aynı dönemine göre artış oranı banka kartı ödemelerinde % 40, kredi kartı ödemelerinde % 11 oldu. 2017 Mayıs’taki kartlı ödemelerin 51,8 milyar TL’si için kredi kartları kullanılırken, 6 milyar TL’si banka kartlarıyla yapıldı.

İnternetten Ödemeler % 46 Artarak Rekor Kırdı

Tüketicilerin internetten ödeme yöneliminin artmasıyla beraber BKM’nin açıkladığı verilerle birlikte, 8,5 milyar TL ile bu yıl Mayıs ayında internetten ödemede rekor kırıldığı görüldü. Mayıs 2016 ile kıyaslandığında internetten kartlı ödemelerde % 46 artış gerçekleşti.

İnternetten kartlı ödemeler, toplam kartlı ödemelerin % 15’ini oluşturdu. Bu verilerle internetten kartlı ödemelerin kartlı ödemelere göre çok daha hızlı büyüdüğü görülüyor.

İnternetten Ödeme En Çok Kamu/Vergi Ödemeleri İçin

Mayıs 2017’deki internetten kartlı ödemelerin sektörel dağılımı incelendiğinde kamu/vergi ödemeleri, 1 milyar 294 milyon TL ile internetten en çok ödeme yapılan sektör oldu. Bu miktarın toplam ödemeler içindeki payı ise % 15.

Bu sektörü % 13 ile havayolları, % 12 ile elektronik eşya, % 11 ile seyahat acenteleri, % 8 ile hizmet sektörü takip etti.

Kaynak:DigitalAge

Yorum yazın