Haber Sosyal Medya

Instagramda Marka Olmak İçin Ne Yapmalısınız?

Instagram yoğun ilgi gören bir mecra. Kullanıcısı da markası da bu platformda söz sahibi olmak istiyor. Ancak bu o kadar da kolay değil. Her gün içerik paylaşmak Instagramda marka olmak için yeterli değil. Kişisel veya kurumsal hesabınızı markalaştırmak için birkaç önemli noktaya eğilmelisiniz.

Hedef Kitlenizi Analiz Edin

Instagram’ın kalabalığında aradan sıyrılmak için bir şeyler yapmak durumundasınız. Direkt olarak kolları sıvayıp işe koyulmadan önce hedef kitlenizi analiz edin ve onlara ne sunabileceğinizi düşünün.

Bu işe vakit ayırın ve takipçilerinizle etkileşime girin, varlığınızı hissettirin. Her zaman takipçi odaklı düşünün. Takipçilerin çözemedikleri konular nedir, hangi alanlarda ve nasıl paylaşımlara ilgi gösteriyorlar, onları ne harekete geçirir? sorularına uygun içerikler üretin. Ve yaptığınız paylaşımların nasıl tepkiler aldığını izleyin.

Instagram’da takipçilerden hızlı geri bildirim alabilirsiniz: yaptığınız paylaşım beğenilir veya beğenilmez.

Etkileşime Geçin

Kaç takipçiniz olduğu tek başına önemli değildir. Takipçilerinizle nasıl bir etkileşim içinde olduğunuz en az takipçi sayınız kadar önemlidir. Beğeni ve yorum geliyor mu, web siteniz varsa sitenize trafik gidiyor mu? Etkileşimde olmadığınız on binlerce takipçinizin olması sizi marka haline getirmez.

Etkileşimi Sıkı Tutun

Takipçilerinizle mümkün olduğunca etkileşiminizi ilerletin. Yorum yapın, yorumlarına cevap verin, mesajlarına dönüş yapın ve onlara bir topluluğun parçası olduğunu hissettirin.

Siz takipçilerinizle ne kadar samimi ilişkiler kurarsanız, onlar da sizin hesabınızla o kadar ilişkili olurlar. Ve bunu içtenlikle yapın. Kullanıcılar samimiyetsiz bir yaklaşımla karşılaştıklarında takip etmeyi bırakacaklardır.

Paylaşımlarınızı Geliştirin

Başlangıçta telefonunuzla çektiğiniz fotoğrafları paylaşabilirsiniz. Ancak Instagramda marka olmak istiyorsanız böyle devam etmemekte fayda var.

İyi bir fotoğraf makinesi, fotoğraf düzenleme programlarını kullanabilme yeteneği, ışık ve pozlama bilgisi sizi ileriye taşıyacak. Bunlardan geri durmayın. Kendinize ve Instagram hesabınıza yaptığınız yatırımlar takipçi ve etkileşim olarak geri dönecek.

Değer Ortaya Koyun

İnternetin her mecrasında kullanıcılar kıymetli içeriğin peşindeler. İnternette içerik miktarı hızla arttığından, orijinal ve değerli içerik üretip dikkat çekmek her geçen gün daha da gerekli hale geliyor. Siz de alanınızda fark oluşturacak, değer verilecek içerikler üretin.

 

1 Yorum

Yorum yazın