Haber Sosyal Medya Yaşam ve Kültür

Instagram’da Bir Yalanı Mı Yaşıyoruz?

Sosyal medya hayatımızın bir parçası olduktan beri sık sık sorulan bir soru var: “Sosyal medyada yaşadıklarımız gerçek mi? Olmayan şeyleri gerçek gibi gösterip kendimizi ve çevremizdekileri mi kandırıyoruz?”. Sosyal medyanın yaygınlaştığı ilk zamanlarda daha gündelik, kendi halinde paylaşımlar yapılıyordu. Aile gezileri, arkadaşlarla oturmalar, rastlanılıp çekilen güzel bir kare gibi. Herhangi bir Instagram hesabının 4-5 yıl önceki gönderilerine baktığımızda görüyoruz. Günümüz paylaşımlarından çok farklılar.

İlk zamanlardan sonra hızla bir gösteriş yarışı başladı. Herkes sürekli mutlu, sürekli tatilde, sürekli başarılı ve hiç olmadığı kadar kusursuz gibi gözükmeye başladı gözümüze.

YouTube’da yayımlanan ve 2 milyon kez izlenen videoda Instagram kullanım alışkanlıklarımız sade ve güzel bir eleştiriye tabi tutulmuş:

Daha Büyük Topluluklar

Sosyal medya öncesinde daha küçük toplulukların parçasıydık. Yakın çevremiz, iş ve okul arkadaşlarımız haricinde fazla insanla etkileşim halinde değildik. Bu etkileşimin yoğunluğu da az ya da çok kendi istediğimiz sınırlar içinde kalıyordu.

Günümüzde daha büyük topluluklar içinde yaşıyoruz. Sosyal medyada tanımadığımız insanları takip ediyoruz, tanımadığımız insanlar tarafından takip ediliyoruz. Eskisi gibi sadece bizim izin verdiğimiz zamanlarda değil sürekli olarak iletişim halinde kalıyoruz. Bu da ister istemez bir baskı yaratıyor sosyal medya kullanıcıları üstünde.

Troller ve Zorbalar

İşin daha rahatsız edici tarafı, bazı insanların her sözü söyleme hakkını kendinde görmeleri. İlk zamanların trolleri tam gücüne ulaşmış birer zorbaya dönüştüler. İnternetle yaptıklarının sorumluluğuyla yüzleşmek zorunda olmamalarını da kullanarak diğer insanlara istediklerini söylemeye başladılar. Sosyal medya öncesindeki topluluklarımızda bu çok mümkün değilken günümüzün olağan bir durumu haline geldi. Bu da insanların kötü sözlerden uzak kalmak için kendi kendine bir yalan yaratmasına sebep oluyor ve sosyal medya “kusursuz insanlar”ın olduğu bir yer haline geliyor.

Sosyal Medyada Yaşananlar Ne Kadar Gerçek?

Artık çoğumuz “gerçek” fotoğraflar paylaşmaktan çekinmiyoruz. Günlük halimizden bazı anları görüntüleyip paylaşıyoruz. Ama bu paylaştığımız hallerimiz bizi ne ölçüde doğru yansıtıyor?

Aslında sosyal medya olmak istediğimiz insan olabileceğimiz bir alan sağlıyor. Sıkıcı ofislerde çalışırken Instagram veya başka bir platformda bir origami üstadı olarak ün kazanabilirsiniz. Hiç tanımadığınız takipçilerden beğeniler, destek mesajları alabilirsiniz. Onaylanma ve takdir edilme hisleriniz tatmin edebiliyorsunuz.

Sosyal Medya İlham Kaynağı Olabilir!

Bu noktalardan bakılınca sosyal medya bazı ihtiyaçlara çözüm oluyor. İleride sosyal medya aracılığıyla insanlar arası ilişki, dayanışma gelişebilir. İnsanlar hayatlarında bir ilham kaynağı olarak kullanabilir. Gıpta duygusu yerini harekete geçme arzusuna bırakabilir.

Yorum yazın