Araştırma Eğitim Haber Yaşam ve Kültür

İngilizce Öğrenme Derdine Son Vermek İçin Tıklayın

İngilizce toplum olarak her zaman yüzümüzü zor çevirip de öğrenmekte zorlandığımız bir dildir. Uluslararası tüm ülkelerde geçerli olan ve ülkeler arası anlaşmamızı sağlayan tek ortak dildir. Okul hayatınızda başlayan İngilizce öğrenme serüveni iş hayatınıza kadar uzanır. Bu nedenle de iş başvurularında zor durumda kalıp yabancı dil bilgisini boş bırakmak yerine İngilizce olarak işaretlemek adaylar arasında sizi ön sıralara alacaktır. Ülkemizde ne yazık ki İngilizce bilen sayısı en alt sıralardadır. İngilizce dilini öğrenmek bir bebeğin konuşmaya ilk başladığı zamanlardan farkı yoktur. Öncelikle kelimeleri öğrenip, kısa cümleler kurmalısınız. Kelime hazneniz genişleyip gramer yapısını da eklerseniz akıcı bir şekilde İngilizce öğrenebilirsiniz. İngilizce kelime ezberlemek aslında hayata geçirmediğiniz sürece sıkıntılıdır. Zaman geçtikçe kelimeler kullanılmadığından bildiğiniz o kelimeleri de unutursunuz. İngilizce kelime hafıza teknikleri İngilizce dilini daha rahat konuşmanızın yanı sıra bildiğiniz kelimeler unutmamanız açısından faydalı tekniklerdir. Özellikle hafızanızda yer etmesi bakımından bulacağınız birkaç yöntem ile bu öğrenme olayını geliştirebilirsiniz. Bu yöntemlerden en basiti görsel olarak bu kelimeleri öğrenmektir. Nesneleri öğrenirken nesne resimlerini de eğer görürseniz kelimeleri daha rahat öğrendiğiniz gibi zihninizde de daha kolay canlanır. İnsanların yazısal değil görsel hafızaları her zaman daha kuvvetlidir. Bu nedenle de görsel olarak kelime öğrenmek hafızanızda kalması açısından daha faydalıdır.

Yabancı dil dersleri genellikle ülkemizde İngilizcedir. İngilizce temeliniz ilkokuldan itibaren gördüğünüz için az buçuk vardır. Ama akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmeniz için ve temelin daha sağlam olması için başlangıç dersleri daha iyidir. Öğrenmenizi kolaylaştırır, yanlış bildiğiniz gramer yapısını düzeltir, telaffuzunuzdaki hatalar ortadan kalkar. Sıfırdan İngilizce öğrenmek, İngilizce konuşmanın en önemli kuralıdır. Bildiğiniz her şeyi unutup bu şekilde öğrenmeye karar verirseniz daha kısa sürede İngilizce konuşabilirsiniz. İngilizce dilini öğrenebilmek için kafanıza ders olarak canlanmamalıdır. Bu Türkçe dilinden sonra ekstra bir dil öğrenmek şeklinde kafanızda canlanırsa daha çabuk öğreneceğinize eminim. Başarabilmeniz için inanmak, İngilizce öğrenemiyorum kaygısını unutmak gerekir. Özellikle arkadaş ortamında İngilizce küçük cümleler kurarak bu işe başlarsanız, devamında öğrendiğiniz diğer kelimeleri de zamanla ekleyip profesyonel bir konuşma yapabilirsiniz. Pratik yapmanız çok önemlidir. Ezber yaptığınız sürece asla başarılı olamazsınız. Her kelime bir başka kelimeyi çağrıştırırsa size bu durumda daha başarılı olursunuz. Örneğin walk kelimesi aklınıza geldiğinde foot kelimesi de gelmelidir. Walk kelimesinin Türkçe karşılığı yürümek, foot kelimesinin de karşılığı ayaktır. Birbirine bağlantılı bir şekilde bu dili öğrenmek daha basit bir hale gelir.

Özellikle İngilizce öğrenmek için çaba sarf ediyor fakat başarılı olamıyorsanız mutlaka desteğe ihtiyacınız vardır. Aslına bakarsanız İngilizce bireysel olarak kesinlikle öğrenilmez. Kurs desteği sizin için mantıklıdır. Eğer ki kursa gidemiyorsanız da bu durumda internet ortamından online derslere girerek İngilizce öğrenebilirsiniz. Bu online ders alacağınız sitelerde de güvenilir ya da arkadaş ortamından tavsiye edilen siteler olmasına özen göstermelisiniz. Son dönemlerde en çok tercih edilen konusarakogren.com/blog/ingilizce-hikaye-kitaplari/sitesidir. Siteye üye olduktan sonra seviyenize uygun derslere de katılabilirsiniz. İsterseniz her şeyi sil baştan yapıp yeniden ilk seviyeden de başlayabilirsiniz. Her ders göreceğiniz konuların tekrarını yaparsanız İngilizce öğrenmiş sayılırsınız. Çalışma hayatınız varsa bu durumda akşam derslerine girebilir ya da hafta sonu derslerine de girebilirsiniz. Tamamen sizin uygun olduğunuz saatlerdeki ders gruplarına girerek İngilizce öğrenme kaygısına son verebilirsiniz. Özellikle İngilizce öğrenmeye başladıktan sonra pratik için hikaye hitaplarını tercih ederseniz öğrendiğinizi pekiştirmiş olursunuz. Her seviyeye uygun bulabileceğiniz bu kitaplar sayesinde İngilizce öğrenmek dert olmaktan çıkacaktır. Kendinizi motive etmek amaçlı her hafta bir kitap bitirirseniz seviyeleri de daha rahat geçerek bunun keyfini yaşayabilirsiniz. Bu hikaye kitaplarını alamayacak durumda iseniz internet ortamından da okuyabilirsiniz. Sitenin sizin için seçtiği hikaye arşivi de İngilizce dilini geliştirmeniz bakımından oldukça faydalıdır.

Yorum yazın