Bilim ve Teknoloji Haber Sosyal Medya

Hatırlaması Kolay Kırılması Zor Şifre Oluşturma Rehberi

Şifre oluşturma bazen zor olabiliyor. Güçlü şifreler zor hatırlanıyor. Kolay hatırlanabilenlerse güçlü olmuyor. Sizin için hem hatırlaması kolay, hem kırılması zor şifre oluşturma yöntemlerini derledik.

Şunu belirtelim: Hiçbir şifre kırılmaz değildir. Ancak en zor kırılacak şifreler kişisel olanlardır. Şifrenizi yalnız sizin bildiğiniz bilgilerle oluşturmanız şifrenizi daha güvenli kılacaktır.

1. Tekerlemelerle Şifre Oluşturma

Çocukken sevdiğiniz bir tekerlemeyi seçin. Tekerlemenin her kelimesinin ilk harfini şifrenizde kullanın. Cümle başlarındaki harfleri büyük yazın. Bazı harflerin yerine sayı kullanın. Sonuna ise özel karakter ekleyin. Şifrenizi böyle oluşturun. Mesela “Karga karga gak dedi. Çık şu dala bak dedi. Karga seni tutarım. Kanadını yolarım” tekerlemesi ile oluşturacağınız şifre şu olacak: (S’yi 5 ile yazalım. Sonuna da ünlem ekleyelim.)

KkgdÇşdbdK5tKy!

2. Şarkı Sözü veya Deyim

Tekerleme mantığını şarkı sözü ya da deyimde de kullanabilirsiniz. Sevdiğiniz bir şarkıdan bir bölümü şifrenizi oluşturmak için seçin. Örnek olarak: “Dost dost diye nicesine sarıldım. Benim sadık yârim kara topraktır.” =) Bu sefer de S’yi 5 ile, B’yi 8 ile yazmayı seçelim. Sonuna da nokta koyalım:

Dddn585ykt.

3. Özel Tarihler

Cümeleler yerine sayılar da kullanabilirsiniz. Sayıları rastgele seçerseniz elbette akılda kalıcı olmaz. Bunun için bazı tarihleri kullanabilirsiniz. Ancak doğum günü gibi kolayca tahmin edilebilecek tarihleri seçmek pek makul değil. Sizin için önemli tarihleri seçebilirsiniz. Sevgilinizle tanıştığınız gün, ünlü birinin doğum tarihi, tarihi önemi olan bir gün gibi.

Bu tekniği birden fazla tarih seçerek uygulayacağız. Tarihlerimiz 10/12/2009 ve 08/10/1970 olsun. Şimdi taksim işaretlerinin yerine küçük L harfi kullanalım. Ve iki tarih arasına % işareti koyalım. Şifremiz şöyle olacak:

10l12l2009%08l10l1970

4. Klavye Dizileri

Klavye dizileri de şifre oluştururken sıkça kullanılır. Ancak tek yönlü diziler (QWERTYU, 654321 vs.) hiç güvenli değil. İşin içine farklı yollar, hatta eğlence katarsak güçlü bir şifre elde etmemiz mümkün. Örneğin görseldeki örnekte kolay bir yol çizdik. Başına ve sonuna 1 ekledik. İlk harfi büyük kullandık ve ortaya şu şifre çıktı:

1Zxcft6yhnmöç.1

2 Yorum

Yorum yazın