Diğer Haber Yaşam ve Kültür

Gerçek Anlamlarını Görünce Şaşıracağınız 10 Emoji

Sık sık kullandığımız ve anlamından emin olduğumuz emojiler farklı anlamlara sahip olabilir mi? Emojilerin Japonya’da yaratılmış olduklarını düşünürsek, kültürel farklılıklardan ötürü karşımıza bambaşka anlamlar çıkabilir.

Bizim bildiğimiz anlamlarla yaratıcılarının düşündüğü anlamların çok farklı olduğu 10 emojiye göz atalım.

1. Bildiğimiz anlam: Birisine takılırken dil çıkaran emoji

Yaratıcılarının düşündüğü anlam: Lezzetli bir yemeği görünce yalanan kişi.

2. Bildiğimiz anlam: Şaşırma

Yaratıcılarının düşündüğü anlam: OK! Bu işaret gerçek hayatta yapıldığında, eller büyük bir O harfini oluşturuyor. Bacaklar ise bu sırada çapraz durarak K harfini ima ediyor. Tabi kareye sığamadığı için biz yalnız O harfini görüyoruz.

3. Bildiğimiz anlam: Şeytani gülümseme

Yaratıcılarının düşündüğü anlam: Bu simge aslında Alman kültüründe yer alan, şeytandan daha az şeytan, ancak yine de içinde kötülük barındıran bir tür iblisi işaret ediyor. Yani çocukları 🙂

4. Bildiğimiz anlam: Konser salonu

Yaratıcılarının düşündüğü anlam: Postane. Bir müzik aleti olarak bildiğimiz bu boru, aslında 19. yüzyılda postacılar tarafından kullanılırdı.

5. Bildiğimiz anlam: Korkmuş kedi

Yaratıcılarının düşündüğü anlam: Yorgunluk. Japon yaratıcılara göre aslında kedi esniyor.

6. Bildiğimiz anlamı: Mahçup olma

Yaratıcılarının düşündüğü anlam: Sırıtma.

7. Bildiğimiz anlam: Şaşırmak / Korkmak

Yaratıcılarının düşündüğü anlam: Sessizlik çağrısı. “Şşş” diyen hemşire gibi. Ancak burada el yok.

8. Bildiğimiz anlam: Ölü

Yaratıcılarının düşündüğü anlam: Şaşırmak. Öyle şaşırıyorsunuz ki, bayılacak gibi oluyorsunuz. Japon kültürünü düşününce bu emoji normal geliyor tabi.

9. Bildiğimiz anlam: Yaka Kartı / Giriş kartı

Yaratıcılarının düşündüğü anlam: Kitap ayracı. Bu emoji yi yaparken ne düşündüler bilemiyoruz ama bunun kitap ayracı olduğunu iddia ediyorlar.

10. Bildiğimiz anlam: Ateş yakmak yasak

Yaratıcılarının düşündüğü anlam: Yaka kartı! Japonya’da anaokulları gezilerinde, çocukların yakasına lale şeklinde yaka kartı takılıyor. Daha sonra bu kartların üzerine çocukların isimleri yazılıyor ki, çocuklar kaybolmasın.

Anlamları çok basit ve net gibi gözüken sembollerin kültür farkı sebebiyle bambaşka anlamlar doğurması ne ilginç, öyle değil mi?

Yorum yazın