Araştırma Haber Yaşam ve Kültür

Beyaz Yakalılar AVM’lerde Sosyalleşiyor

Türk Ar-Ge şirketi Blesh, İstanbul’da yaşayan 100 bin beyaz yakalı çalışanın gün içindeki aktivitelerini analiz etti. Mayıs ayında yapılan gözlemlerle hazırlanan raporun sonuçlarında, beyaz yakalıların hangi teknolojileri tercih ettiği, nerelerde vakit geçirdiklerini ve günlerini nasıl değerlendirdikleri görülüyor.

Telefonlar Büyük Oranda Android

Araştırmadan elde edilen verilere göre beyaz yakalılarının %61’i Android işletim sistemine sahip cihazları kullanırken, iOS kullanım oranı ise %39. Ayrıca mobil cihazlarda Bluetooth kullanım oranı AVM ve havaalanı gibi yerlerde yükseliyor. Buradan da anlaşıldığı üzere kullanıcılar lokasyon bazlı kampanya ve fırsatlardan yararlanabilmek adına aktif olarak Bluetooth kullanıyor.

Tatil Fırsatlarını Değerlendiriyor, Sporu İhmal Etmiyorlar

Özellikle havalar ısınmasıyla ve 19 Mayıs tatilin araya girmesiyle şehirden uzaklaşmak isteyen İstanbullu beyaz yakalılar sıklıkla havaalanlarındaydılar. Genellikle tüm tatil fırsatlarını değerlendirdikleri gözlemlenen beyaz yakalılar, resmi tatilleri hafta sonu ve izin günleriyle birleştirerek, şehir dışına veya yurtdışına günlük ve haftalık seyahatler planlıyorlar. Ayrıca, tatil dönemi ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte beyaz yakalıların son günlerde spor salonlarına akın ettiği de görülüyor.

AVM’lerde Sosyalleşiyor ve Alışverişi Seviyorlar

Beyaz yakalıların en çok vakit geçirdiği yerler, ofis ve plazaların sık bulunduğu semtler olan Şişli (Nişantaşı), Beyoğlu, Kadıköy, Maslak, Bebek ve Üsküdar semtleri. Boş zamanlarında AVM’lere yönelen beyaz yakalılar, alışverişe de vakit ayırıyor.

En çok sosyalleşilen ortam ise %41’lik oranla alışveriş merkezleri. Kafeler %35, restoranlar %31, etkinlik alanları %18 ve spor salonları %8’lik oran ile en çok vakit geçirilen diğer yerler. İş yerlerine yakın veya ulaşımı kolay AVM’lerde vakit geçiren beyaz yakalılar, en çok %14 oranında Zorlu Center, %10 oranında Kanyon, %8 oranında Akasya ve %6 oranında İstinye Park’ı ziyaret ediyorlar.

En sevilen sosyal aktivitenin %47 ile alışveriş yapmak olduğu da araştırmadan elde edilen veriler arasında. Hemen arkasından %40’lık bir oran ile sinema ve kültürel faaliyetler geliyor. %14 oranla seyahat, %19 oranla spor ve son olarak %10 oranla finans odaklı aktiviteler de beyaz yakalıların favorileri arasında. Gündelik çeşitli aktivitelerini gerçekleştirdikleri bu mekanlar, aynı zamanda beyaz yakalıların nerelerde sosyalleşmeyi tercih ettiklerini de net biçimde ortaya koyuyor.

Kaynak: Blesh

Yorum yazın