Haber Yaşam ve Kültür

Babalar Günü İçin Online Hediye Arayışı Hızlanıyor

Türkiye’nin online firma rehberi Yellow Pages, 18 Haziran’da kutlanacak Babalar Günü öncesindeki haftada internette en çok aranan kategorileri açıkladı. Google verilerine göre, restoran aramaları bir hafta öncesine göre %20 oranında artış gösterirken cep telefonu aramaları %10’luk bir artış yaşıyor. Teknoloji mağazaları da %9’luk artışla en çok aranan kategorilerden.

Veriler, Babalar Günü’ne sayılı günler kala dijital platformlarda hediye arayanlardan kimlerin neyi aradığını gösteriyor. Hediye seçimlerimizi açıklıyor.

Geleneğimiz: Babamızla Kebapçıya Gitmek

Babalar Günü haftasında en çok aranan kategoriler arasında restoranlar üst sıralarda yer alıyor. Favori restoranlar ise kebapçılar. Restoran aramaları Babalar Günü haftasında %20 artmış durumda. En çok restoran aranan iller ise Ankara, Adana ve İstanbul.
Demografik açıdan baktığımızda ise en çok arama yapan yaş aralıkları 18-24 ve 25-34. Cinsiyet bazında kadınlar erkeklerden daha çok arıyor.

Cep Telefonu

Teknolojinin hayatımızdaki yeri hediye tercihlerimizi de etkiliyor. Yellow Pages’in verilerine göre cep telefonları Babalar Günü öncesinde en çok aranan kategorilerden. Cep telefonu aramaları geçen haftaya göre %10 artmış durumda. En çok aramayı 25-34 yaş arası kişiler yaparken Ankara, Adana ve İstanbul, aramaların en çok yapıldığı iller.

Teknolojiye Gençler İlgi Duyuyor

Teknoloji mağazası aramalarında ise %9’luk artış var. Bu kategoride erkekler kadınlardan daha çok arama yaparken şehir bazında başı çeken iller İstanbul, İzmir ve Ankara. İlginç verilerden biri, teknoloji mağazası arayanların yaş aralığı. Gençlerin teknolojiye olan ilgisi bu kategorideki arama davranışlarını da etkiliyor. Bu katgoride 18-24 yaş arası arama yapanların oranı %62 artmış durumda.

 

Giyim İlgi Görmüyor

Klasik hediyelerin başında gelen kıyafete hareketlilik az. Yellow Pages verilerine göre erkek giyim arama oranlarında artış sadece %3. Adana, Mersin ve Konya artışın en yüksek olduğu iller.

Aksesuarlar Tercih Ediliyor

Aksesuar ve takılar her sene olduğu gibi bu sene de ilgi görüyor. Kadınlar bu kategoride erkeklerden daha çok arama yapıyor. En çok aranan aksesuar ise gümüş saat. Sitille.com‘dan yüzlerce lüks saat modeline ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Yellow Pages

Yorum yazın