Diğer Haber

Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi Üniversite Kabullerinde Kullanıldı!

Üniversite başvurusu süreci başlı başına heyecanlı bir deneyim. İngiltere, Amerika, Çin gibi öğrencilerin üniversite başvurularında özel mektupla başvuru yaptığı ve kabul edildiği ülkelerde elbette daha özel bir deneyim. Bir de kabul mektubunun artırılmış gerçeklik ile üretildiğini düşünün.

Çin’deki Kuzeybatı Politeknik Üniversitesi bu sene kabul ettiği öğrencilere gönderdiği kabul mektuplarında artırılmış gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisi kullanıldı. Bu gelişmeyle artık yeni bir dönemin eşiğinde olduğumuzu kesin olarak söyleyebiliriz.

Artırılmış Gerçeklik ile Öğrenciler Kampüsü Geziyor

Öğrenciler akıllı telefonlarından QR kodu okuttuktan sonra üniversitenin artırılmış gerçeklikle tasarlanmış uygulamasını indirip bambaşka bir deneyim yaşıyorlar. Öğrenciler uygulamayı başlattıktan sonra kabul mektubuyla beraber üniversitenin sanal modelini görüyorlar, daha sonra okulun tarihi ve okulun ana departmanı olan mühendislik dalları hakkında bilgiler ile karşılaşıyorlar.

Artırılmış gerçekliğin böyle bir alanda kullanımı hem Çin hem de dünya için bir ilk.

NPU kabul mektuplarında artırılmış gerçekliği kullanma nedenlerinin global teknolojiye ön ayak olmada ne kadar başarılı olduklarını göstermek olduğunu ifade ediyor.

Herkes Pek Memnun Sayılmaz

Öte yandan, Çinli internet kullanıcıları bu gelişmeden pek de memnun olmamışlar. Çin’in en önemli sosyal ağlarından olan Weibo’daki kullanıcılardan bazıları bu uygulamayı “tam bir para israfı” olarak nitelendiriyor.

“Artırılmış gerçeklikle üretilmiş zarf mı? Kırmızı zarfı (Çin’de özel günlerde içinde para verilen zarf) tercih ederim.” diyor bir başkası.

“Üniversiteye kabul edileyim de, artırılmış gerçeklik olmasa da olur” diye ekliyor başka bir kullanıcı da.

Anlaşılan o ki augmented reality teknolojisiyle bile olsa, internet kullanıcılarının hepsini birden memnun etmek zor.

Kaynak: mashable.com

2 Yorum

Yorum yazın